top of page

7 głównych zalet masażu stóp

Zaktualizowano: 20 sty 2023

Masaże stóp często postrzegane są jako luksus, a nie konieczność. Ale refleksologia to coś więcej niż czysty relaks i odprężenie.


Masaż stóp ma wiele zalet dla ogólnego stanu zdrowia, dzięki czemu staje się mniej wartym popisu dodatkiem, a bardziej zdrowym nawykiem. Nie trzeba dodawać, że nie powinny być zarezerwowane tylko jako sporadyczne wypady do refleksologa, masażysty czy dodatek do pedicure.
Udowodniono, że masaż łagodzi ból i napięcie w ciele, bez względu na to, czy nacisk kładziony jest na plecy, szyję, stopy czy inne miejsca. Natomiast niektóre badania wykazały, że korzyści płynące z masażu stóp mogą sięgać jeszcze dalej, pomagając złagodzić stres, obniżając ciśnienie krwi, a nawet łagodząc bóle głowy.

Oto siedem głównych zalet masażu stóp:


1. Masaż stóp może poprawić krążenie.

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia (niestety, szczególnie w ostatnich dwóch latach większość z nas tak robi), mięśnie twoich stóp prawdopodobnie mają bardzo mało ruchu. To, w połączeniu z ogólną sympatią społeczeństwa do ciasnych, niewygodnych butów, może prowadzić do problemów z krążeniem w stopach. Masaż stóp może pomóc w rozwiązaniu problemów z krążeniem, co jest szczególnie ważne osób z innymi problemami zdrowotnymi wpływającymi m.in. na stopy.

2. Masaż stóp może złagodzić ból stóp.

Wiele rodzajów masażu może pomóc złagodzić ból, ale to refleksologia może być szczególnie pomocna, jeśli odczuwasz ból stopy. Stopa składa się z 26 kości połączonych wieloma wrażliwymi 33 stawami, 20 mięśniami, ścięgnami i 114 więzadłami. To dużo złożoności na małym obszarze i wiele szans na różne bóle stóp. Korzyści z refleksoterapii stóp mogą pomóc złagodzić te problemy poprzez rozluźnienie napiętych mięśni i więzadeł, wspomagając gojenie i poprawiając funkcjonowanie.

3. Może pomóc ci zidentyfikować problemy zdrowotne.

Refleksologia stóp daje ci możliwość „poczucia” różnych części twojego ciała, które zwykle nie są w centrum uwagi. Zwalniając i koncentrując się na odczuciach w ciele, możesz być w stanie zidentyfikować problemy nie tylko ze stopami, zanim staną się poważniejsze, w czym pomoże refleksolog. Niezależnie od tego, czy chodzi o wrastający paznokieć, brzydki guzek, czy po prostu miejsce, w którym występuje duże napięcie lub ból, poświęcenie czasu na zwrócenie uwagi na stopy daje większą świadomość ich ogólnej funkcji i zdrowia.

4. Refleksoterapia stóp może pomóc w leczeniu problemów związanych z płaskostopiem i zapaleniem ścięgna podeszwowego.

Jeśli masz płaskostopie, zapalenie powięzi podeszwy albo inny rodzaj przewlekłego bólu pięty, to masaż stóp pomoże w leczeniu. Refleksologia pomaga rozciągnąć i wzmocnić napięte ścięgna i mięśnie, poprawiając ogólną elastyczność i mobilność.

5. Może pomóc zmniejszyć objawy stresu, lęku i depresji.

Prawdopodobnie słyszałeś o refleksologii stóp, rodzaju masażu stóp, który łączy różne punkty nacisku na stopach z leczeniem pewnych schorzeń i dolegliwości. Ta holistyczna praktyka może wydawać się niektórym dziwna, ale ma udowodnione korzyści, ponieważ wielu refleksologów stosuje ją w połączeniu z innymi metodami leczenia problemów ze zdrowiem psychicznym. Badania nad refleksologią stóp z 2020 roku (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7512096) wykazały, że korzyści płynące z masażu stóp „znacząco poprawiają” objawy depresji i lęku u większości pacjentów.

Czy wiesz, że masaż jako taki wzbudza uczucie "opieki, komfortu i połączenia", dzięki czemu pomaga to złagodzić objawy stresu, niepokoju czy depresji. Refleksoterapia obniża poziom kortyzolu czyli „substancji chemicznej odpowiedzialnej za stres”, pomagając w ogólnym radzeniu sobie ze stresem, a także zwiększa poziom serotoniny i dopaminy. Natomiast badanie z 2016 roku wykazało, że poziom lęku uczestników zmniejszył się po tym, jak uczestnicy samodzielnie wykonywali masaże stóp trzy razy w tygodniu przez okres czterech tygodni.

6. Masaż stóp może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i ma wpływ na serce.

Biorąc pod uwagę, że masaż stóp pomaga zmniejszyć stres i poprawia krążenie, może także pomóc w poprawie zdrowia serca poprzez obniżenie ciśnienia krwi. Badanie z 2020 roku (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8029572) wykazało, że refleksologia stóp była „skuteczna w zmniejszaniu częstości akcji serca u pacjentów z nadciśnieniem w stadium 2 i była częściowo skuteczna w obniżaniu ciśnienia krwi”. Badanie wyjaśnia jednak, że refleksologię należy wykonywać jako terapię uzupełniającą wszelkie inne zabiegi.

7. Masaż stóp może pomóc złagodzić bóle głowy i migreny.

Refleksoterapia stóp może również pomóc w łagodzeniu i leczeniu bólów głowy i migreny, poprzez uciskanie i stymulację pewnych punktów na stopach. Redukcja stresu i napięcia dzięki zastosowaniu refleksoterapii, powoduje stan głębokiego odprężenia. Efekt ten pozwala na swobodną cyrkulację krwi w układzie krążenia i optymalne zaopatrzenie w nią wszystkich tkanek organizmu, a tym samym w tlen – ból mija, ponieważ komórki otrzymują niezbędny i życiodajny tlen.

43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page