top of page

Refleksologia u kobiet w ciąży i w okresie połogu


kobieta w ciąży
Refleksologia u kobiet w ciąży i w okresie połogu

Moją intencją jest aby jak najwięcej kobiet w ciąży dowiedziało się o dobroczynnym działaniu refleksoterapii.

Kiedy rozmawiam na temat refleksologii

z przyszłymi Mamami, to najczęściej spotykam

się z obawą przed tego typu masażem.

Dziś chciałabym rozwiać wszystkie wątpliwości

i zachęcić do skorzystania z tej wspaniałej terapii uzupełniającej nie tylko podczas ciąży, ale także

w okresie poporodowym.


Czym jest refleksologia?

Refleksologia stóp jest metodą, która polega na masażu i uciskaniu określonych stref na stopach, zwanych punktami reflektorycznymi, które stanowią odpowiedniki poszczególnych narządów i części ludzkiego ciała. Ich właściwa stymalacja pozwala usunąć niebezpieczne zastoje i przywrócić wewnętrzną homeostazę. Terapia reflektoryczna bazuje na założeniach Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, akupunktury, akupresury oraz masażu shiatsu.


Refleksologia u kobiet w ciąży i w okresie połogu Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety i chociaż jest to naturalny proces, część cyklu życia, może stanowić obciążenie nie tylko fizyczne, ale także emocjonalne dla organizmu Matki.

Niektóre kobiety decydują się na refleksologię w okresie ciąży i w połogu, ponieważ może ona przynieść wiele korzyści, takich jak relaksacja, zmniejszenie lęku, ogólne odstresowanie i poprawę snu. Niezależnie od tego, jak postrzegana jest refleksologia, nie ma wątpliwości, że to czas, w którym przyszła Mama może skupić się na sobie, zrelaksować się i uzyskać wsparcie w empatycznym i nieoceniającym środowisku, co może pomóc budować odporność i ma korzystny wpływ zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Inne kobiety korzystają z refleksologii, aby uzyskać wsparcie w przypadku typowych schorzeń, które mogą pojawić się w czasie ciąży, takich jak zaparcia, ból krzyża, zgaga, stany lękowe, depresja itp., albo aby pomóc przygotować swoje ciało do porodu.

Refleksologia uznaje, że każdy człowiek jest wyjątkowy, dlatego nie można z góry przewidzieć, jak zareaguje się na zabieg i jakie korzyści uzyska – Jedyny sposób, żeby się tego dowiedzieć, to spróbować!


Co badania mówią o refleksologii w ciąży i okresie okołoporodowym:

– Refleksologia w ciąży znacząco zmniejsza ból podczas porodu i skraca pierwszą fazę porodu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3208928/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3371987/)

– Poprawę jakości snu u kobiet po porodzie (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19577829/)

– 6 cotygodniowych zabiegów refleksologii przed porodem u kobiet, które w czasie ciąży odczuwały ból krzyża lub obręczy miednicy, znacznie skróciło drugi etap porodu o 44,3 minuty (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29024881/) .

– Zmniejszony poziom bólu i stresu u kobiet z bólem krzyża lub bólem obręczy miednicy (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29705485/)

– Stwierdzono, że refleksologia stóp ma pozytywny wpływ na obniżenie całkowitego poziomu lęku u kobiet w czasie porodu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29474093/)

Istnieje również wiele niepotwierdzonych dowodów na to, że kobiety odnoszą korzyści z refleksologii podczas ciąży i okresu połogu, i z pewnością jest to obszar wymagający dalszych badań.

Korzyści obejmują ulgę w:

- brak równowagi hormonalnej i emocjonalnej

- bóle pleców

- rwa kulszowa

- nudności i poranne mdłości

- zatrzymanie wody i obrzęk nóg

- spojenie łonowe

- zespół cieśni nadgarstka

- skurcze nóg

- ogólny dyskomfort

- stres/niepokój, martwienie się porodem

- depresja

- zaburzony sen

Korzyści poporodowe

Po radości związanej z powitaniem nowego członka rodziny, hormony znowu zaczynają szaleć. Refleksologię można również stosować po porodzie, aby wspomóc naturalne procesy uzdrawiania ciała i umysłu, gdy regenerują się one po stresach i napięciach związanych z przyjściem na świat nowego życia. Wspomaga także równowagę hormonalną i dlatego może pomóc w walce z depresją, a także może pomóc w zasypianiu. Wykazano również, że pomaga matkom karmiącym piersią poprawić produkcję mleka i pomóc uregulować cykl miesiączkowy po porodzie.

Przeciwwskazania

Refleksologii najlepiej unikać w przypadku następujących schorzeń

- Groziło poronieniem

- Rzucawka

- Niestabilna cukrzyca

- Zakrzepica żył głębokich

- leki typu warfaryna (przeciwzakrzepowe)

Przed rozpoczęciem refleksologii skonsultuj się ze swoim lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek schorzenia.

Refleksologia w pierwszym trymestrze

Pierwszy trymestr to czas, w którym zachodzą ogromne zmiany w poziomie hormonów, a także niepokoje i obawy dotyczące nadchodzących zmian. Oba te czynniki mogą sprawić, że poczujesz się zachwycona, niespokojna, podekscytowana, płaczliwa czy po prostu wyczerpana – czasami wszystko na raz. Refleksolog będzie starał się pomóc w relaksacji, odstresowaniu i zaoferowaniu wsparcia.

Chociaż ryzyko poronienia w każdej ciąży jest niewielkie, nie ma dowodów na to, że refleksologia może powodować poronienie lub zwiększać ryzyko. Jednak bezpieczniej jest zacząć terapię od drugiego trymestru.

Refleksologia w drugim i trzecim trymestrze

W drugim i trzecim trymestrze większość dolegliwości związanych z wczesną ciążą ustępuje.

Jednak w miarę jak dziecko rośnie, można zacząć odczuwać inne objawy fizyczne. Poziom stresu może również wzrosnąć, gdy termin porodu się zbliża. Refleksologię można stosować w celu poprawy ogólnego samopoczucia lub leczenia innych problemów zdrowotnych, takich jak np. problemy ze snem, w miarę ich pojawiania się.


Refleksologia w okresie poporodowym

Ten radosny czas jest początkiem wielkich zmian w życiu, ale może też przynieść nowe wyzwania; można mieć wątpliwości, czy wszystko robi się dobrze, a spadek poziomu hormonów może sprawić, że można poczuć się przygnębionym, wrażliwym czy niespokojnym. Uważam, że to kolejny kluczowy moment, w którym refleksologia może przynieść ogromne korzyści.


Podsumowując, refleksologia to bezpieczna i bezinwazyjna terapia uzupełniająca dla kobiet w ciąży i okresie połogu.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz odrobiny zastrzyku energii lub po prostu chwili dla siebie, nie masz czasu na udanie się do gabinetu, spróbuj poszukać mobilnego terapeuty (ja również przyjeżdżam do moich pacjentek), który może do Ciebie przyjechać. Jeśli dziecko potrzebuje karmienia, możesz je nakarmić w trakcie zabiegu, a następnie ułożyć dziecko na swoim brzuchu (jak to zrobiła jedna z moich pacjentek), ponieważ podczas zabiegu dziecko się uspokaja i śpi spokojnie. Kiedy już zorientujesz się, że refleksologia jest możliwa w Twoim nowym życiu i poczujesz korzyści, możesz się uzależnić!


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page