top of page

Tajemnicze Dojo. O co chodzi?

Jedyną pewną „rzeczą” w życiu jest zmiana


Kilka tysięcy lat temu zachodzące w przyrodzie procesy obserwowali, a później opisali Chińczycy. I tak oto powstała Teoria Pięciu Przemian (Pięciu Elementów). Drewno, Ogień, Ziemia, Metal i Woda reprezentują pory roku (ale nie tylko).


W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej istnieje piąty sezon zwany czasem Dojo. Ten 18-dniowy okres przejściowy wypada zawsze między porami roku.

Czas Dojo jest tradycyjnie wykorzystywany do uwalniania i detoksykacji organizmu w celu dostarczenia mu nowej energii i uwolnienia od starych obciążeń. Ta faza przejściowa jest przypisana do elementu Ziemi, a każdy element w TCM ma szczególny związek z dwoma organami (obiegami czynnościowymi). Żołądek i Śledziona należą do Ziemi. Ta para narządów reprezentuje nasze centrum, całe nasze trawienie. Dlatego należy szczególnie wzmocnić nasz rdzeń, nasze centrum w czasie Dojo.


Co możesz w tym czasie zrobić dla siebie? Możesz wykorzystać ten czas na pozbycie się starych nawyków. Na przykład, jeśli rano wolisz jeść kanapki lub nic... to spróbuj wykorzystać ten czas na włączenie prawdziwego ciepłego śniadania do swojej codziennej rutyny. Jakiś czas temu moja koleżanka Julia (Pozdrawiam gorąco!) przypomniała mi stare przysłowie: „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację zostaw wrogowi”. My nie będziemy aż tak drastyczni. Obiecuję. Spróbuj przez kilka dni zjeść ciepłe śniadanie np. z kaszy jaglanej (w wersji na słono albo na słodko, pamiętając o „słodzikach” w naturalnej postaci takich jak miód czy po prostu owoce), na obiad możesz zjeść danie jednogarnkowe, a na kolację lekką zupę. To z pewnością wzmocni twój rdzeń, wspomoże pracę twojego organizmu i doda ci energii.


 

Dojo - sztuka dbania o siebie


Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zrobienie czegoś dobrego dla naszego organizmu jest odżywianie.


Przede wszystkim dlatego, że narządy takie jak żołądek i śledziona należą do żywiołu Ziemi, przy czym Śledziona w Medycynie Chińskiej jest synonimem całego przewodu pokarmowego i obejmuje również trzustkę, jelito cienkie i grube. A przewód pokarmowy z kolei jest źródłem naszego zdrowia i witalności. Kiedy działają dobrze, wytwarzają wystarczającą ilość energii, aby bezbłędnie zasilać cały nasz system. To dużo pracy.

Dlatego przewód pokarmowy co jakiś czas cieszy się z krótkiej przerwy. Cieszy się z okazjonalnej ulgi, z regularnego sprzątania, zwłaszcza jeśli czasami wymagamy od niego trochę za dużo lub często dajemy mu „śmieci”, czyli jedzenie, które może smakować pysznie, ale daleko mu do prawdziwego jedzenia, bo jest przetworzone, ma za dużo cukru, itp.

Idealny czas, aby przywrócić Żołądkowi prawidłowe funkcjonowanie i dobre samopoczucie to czas dojo. Nie wymaga to wiele, wystarczy odrobina wiedzy i konsekwencji. Obserwuj swój organizm i pamiętaj: Każde działanie powinno być poparte troską o siebie. Dbaj o siebie.

Pytanie do Ciebie: Jaką opiekę możesz sobie zapewnić w czasach dojo?


Niezwykły czas
Pomiędzy fazami zmian są czasy przejścia, które możesz wykorzystać specjalnie dla siebie, aby wzmocnić swoją równowagę. W ten sposób możesz pomóc sobie zrekompensować ewentualne słabe punkty i wzmocnić swoje zdrowie. Tak zwane czasy dojo są przypisane przez TCM w szczególności do ziemskiej fazy zmian, ponieważ Ziemia oznacza równowagę i ześrodkowanie.

Spójrz na poniższy kalendarz. Znajdziesz tu daty, do których przypisane są powtarzające się okresy dojo. Okresy dojo można łatwo obliczyć, zaczynając od charakterystycznych corocznych wydarzeń. Są to daty 21 marca (równonoc wiosenna), 21 czerwca (przesilenie letnie), 21 września (równonoc jesienna) i 21 grudnia (przesilenie zimowe). Od tego momentu można policzyć zarówno do przodu, jak i do tyłu trzydzieści sześć dni. Pomiędzy nimi pozostaje średnio osiemnaście dni.

Okresy dojo są przejściami między porami roku i dlatego są idealne do wzmocnienia naszego Centrum.


KALENDARZ:

Wiosna (Drewno) 13.02.-26.04.

Dojo (Ziemia) 27.04.-16.05.

Lato (Ogień) 17.05.-27.07.

Dojo (Ziemia) 28.07.-15.08.

Jesień (Metal) 16.08.-27.10.

Dojo (Ziemia) 28.10.-15.11

Zima (Woda) 16.11.-26.01.

Dojo (Ziemia) 27.01-12.02.

Dzięki Dojo parę razy w roku możesz ćwiczyć dbanie o siebie jak kochająca matka, nawet jeśli nie nauczyłeś się tego zachowania jako dziecko. Możesz teraz wyrobić w sobie nawyk dbania o siebie, a to sprawi, że będzie Ci to coraz łatwiej przychodzić. Obejmuje to wszystkie formy odżywiania, których potrzebujesz, aby czuć się dobrze - dobre jedzenie, ale również pokarm i ukojenie dla umysłu i duszy.

Kiedy jesteś w swoim Centrum, nie tak łatwo wypadniesz z obranego przez siebie kursu. Ponieważ wtedy energie płynące w górę i w dół zrównoważą się. Co to oznacza? Żołądek transportuje miazgę pokarmową (yin) w dół, a śledziona transportuje energię trawienną (yang) w górę. Więc będziesz dobrze zaopatrzony we wszystkich kierunkach.

Jeśli uda ci się ustabilizować swój poziom yin i yang podczas Dojo, Twój organizm lepiej będzie się chronił się przed czynnikami klimatycznymi. Należą do nich wiatr, gorąco, wilgoć, suchość i zimno. Ponadto możesz w tym czasie oczyścić swój umysł i duszę. To sprawi, że będziesz bardziej stabilny emocjonalnie i zapobiegnie chorobie od zakleszczonych, nieprzeżytych emocji.


Z perspektywy globalnej regularna dieta nie jest niestety oczywistością dla większości ludzi. Ale nawet ci, którzy tak jak ty i ja mogą żyć w regionie, gdzie głód nie musi być częścią codziennego życia, często cierpią z jego powodu na inne sposoby: psychicznie, duchowo, emocjonalnie, a w konsekwencji przynajmniej częściowo fizycznie. Znajduje to odzwierciedlenie między innymi w zaburzeniach równowagi na poziomie fizycznym: chorobach cywilizacyjnych, takich jak otyłość, wysokie ciśnienie krwi, dna moczanowa, cukrzyca, zaburzenia odżywiania i wiele innych. Ale rosnąca liczba chorób psychicznych, takich jak depresja i wypalenie, nawet prostsze rzeczy, takie jak poszukiwanie sensu życia, bezradność emocjonalna i bycie ofiarą, są ważnymi wskaźnikami tego rodzaju niedożywienia, które obserwuję na co dzień.

Jednak jest wielu ludzi, którzy biorą odpowiedzialność za swoje zdrowie. Aby robić to skutecznie, polecam zacząć od regularnej aktualizacji bilansu energetycznego.

Aby czuć się dobrze fizycznie, dobrze jest zaakceptować swoje mocne i słabe strony, które zostały ci dane. Każde uczucie dyskomfortu daje wskazówki, każde uczucie dobrego samopoczucia również (co już nie jest takie oczywiste). Kiedy patrzysz na swoją kondycję z holistyczną świadomością, poznajesz siebie coraz lepiej.


Odżywianie


Zanim udzielę porad dotyczących żywienia w przypadku zaburzeń równowagi, chciałabym podsumować podstawowe wskazówki żywieniowe z perspektywy TCM.


To, co jesz i pijesz, powinno dostarczać organizmowi energii. Zatem twoje jedzenie stanowi część twojej Qi. Aby mieć najlepszą możliwą wersję dla swojego Qi, możesz zwrócić uwagę na następujące kwestie:

- Jedz i pij w przyjemnej atmosferze

- Skoncentruj się na jedzeniu i nie rozpraszaj się lekturą, telefonem komórkowym, tabletem itp.

- Jedz regularnie, wszystko inne szkodzi twojemu Centrum. Nie przejadaj się.

- Jedz świeże, gotowane, lekkostrawne jedzenie

- Jedz regionalnie i sezonowo

- Unikaj gotowych posiłków i fast foodów


W poszczególnych okresach dojo do ogólnych wskazówek dodaje się konkretne informacje żywieniowe. W tym czasie nie należy spożywać sera, nabiału, kawy, alkoholu, nikotyny ani cukru, a w niektórych przypadkach również mięsa. Dlaczego? Ponieważ chodzi o unikanie wszystkiego, co obciąża twój system. Tylko w ten sposób możesz sobie ulżyć, bo potem prawdopodobnie łatwiej będzie ci pozbyć się jednego lub drugiego złego nawyku.

Podczas dojo możesz poprawić to, co zaniedbałeś w ciągu ostatnich dwóch, trzech miesięcy. Ilekroć podejmiesz decyzję o zrzuceniu z siebie ciężaru, rób to uczciwie, konsekwentnie i z poświęceniem. Przekonanie, że należy zaczynać powoli i tylko krok po kroku, to tylko przekonanie, schemat. Albo to zrobisz, albo po prostu tego nie zrobisz. Jeśli chcesz zrobić kurację oczyszczającą lub detoksykującą, polecam zrobić to właśnie w okresie dojo.


Surowe warzywa i soki

W zasadzie surowe warzywa i soki nie są zabronione, ale na dłuższą metę nie są zdrowe dla większości ludzi. W naszych szerokościach geograficznych i przy przeważającym siedzącym trybie życia, narastająca z biegiem życia utrata masy ciała u ludzi tak odżywiających się, jest prawdziwym problemem, który jest zbyt rzadko rozpoznawany. Dlatego dla większości ludzi bardziej korzystne jest jedzenie i picie ciepłe niż zimne. Zimna woda, surowe jedzenie w postaci koktajli i soków, pieczywo z serem to tylko kilka przykładów zimnej diety.

Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi je zbyt zimne pokarmy, a następnie cierpi na osłabienie, wzdęcia, problemy trawienne z tendencją do rozciągniętego żołądka, gromadzenia się wilgoci (obrzęki) i osłabioną tkankę łączną (żylaki, pajączki, wypadanie narządów). Dlatego zdecydowanie lepiej będzie zastąpić je, bez wyjątku, ciepłą i gotowaną dieta, szczególnie w dzisiejszych czasach. W ten sposób możesz uniknąć faktycznego wyrządzenia sobie krzywdy tym, co ma przecież „dobre intencje”.


Ruch i relaks


To, co pomoże ci zrównoważyć energię, zależy od twojej konstytucji i stanu zdrowia, pory roku i sytuacji życiowej.

Ogólnie chciałabym się z Wami podzielić tym:

Ruch jest istotną częścią twojego życia. Qi płynie. Nic nie pozostaje takie samo na zawsze. Dlatego celem nie jest znalezienie idealnego rodzaju ćwiczeń raz na zawsze. Chodzi również o znalezienie odpowiedniej dla siebie równowagi. Jak u Ciebie z aktywnością fizyczną?


Dobre samopoczucie psychiczne


Nie zapominaj przy tym o odpoczynku! Relaks jest bardzo ważny. W takich chwilach powinieneś zrobić coś specjalnie dla siebie, bez komputera, telefonu komórkowego, laptopa. Na przykład może to być 10-30 minutowa medytacja rano, masaż stóp albo spacer.


Co sprawia, że jesteś szczęśliwy? Czy podążasz za radością?

Tak wielu ludzi wiedzie nieszczęśliwe i niesatysfakcjonujące życie. Właśnie dlatego negatywne i stagnacyjne emocje są uważane za główne fizyczne przyczyny chorób z punktu widzenia TCM. Każdy, łącznie ze mną, zna to uczucie chęci osiągnięcia czegoś więcej, dalszego rozwoju. Ale w fizycznej egzystencji istnieją granice. Bardzo niewielu ludzi jest świadomych tej sprzeczności, która powoduje wiele cierpienia. Nonsensowne jest mówienie sobie: „Zadowalaj się małym”, ponieważ jest w każdy chce czegoś więcej od życia. Aby móc sobie z tym poradzić, potrzebna jest coraz większa świadomość. To również jest ci dane przez naturę. Użyj tego!


 

Pamiętaj, że: Twoje zaufanie i twoja siła woli (Woda) są podstawą twojego życia. Dodaj do tego elastyczną (Drewno) troskę o siebie (Ziemia), a będziesz mógł iść przez życie z jasnością (Metal), radością (Ogień) i dobrym połączeniem z wszechświatem!


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page